Oğuz Abadan Müzik ve Teknolojileri Sanat Merkezi

GÜRHAN ETEKE

İstanbul’da doğdu.

Sanatçı, öğretim üyesi. 
 

İstanbul’da doğan Gürhan Eteke, klarnet eğitimine  İstanbul Belediye Konservatuarı’ nda Ayhan Yunkuş ile başladı. 1983’ te Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na kabul edildi ve 1987’ de Ahmet Ermakastar’ ın sınıfından pekiyi derece ile mezun oldu. MSGSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans programını bitirdi.

Bugüne kadar çeşitli orkestralar ve oda müziği toplulukları ile birlikte çaldı, klarnet ve saksofon ile resitaller verdi. Çalgısında geniş repertuara sahip olan ve repertuarında Berio, Boulez, Stockhausen, Yun  gibi çağdaş bestecilerin eserlerine de yer veren sanatçı, ayrıca çağdaş ulusal bestecilerimizin çeşitli yapıtlarının ilk seslendirmelerini yapmıştır.

Kurucusu olduğu Camerata İstanbul Üflemeli Çalgılar Beşlisi ve Ametist Klarnet Beşlisi ile 23., 32.  ve 33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivalleri, 8. Ve 9. Uluslararası Troya Müzik Festivali, 1., 2. ve 4.  Afyon Klasik Müzik Festivali, 7. Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali, ClarinetFest 2005’te ve Uluslararası Vilnius Müzik Festivali’ nde konserler verdi.

Ayrıca çok sayıda solo, orkestra ya da oda müziği grupları ile en başta İstanbul İş-Sanat, AKM, CRR, İngiliz Konsolosluğu, Avusturya  Konsolosluğu,  Borusan  İtalyan  Kültür  Merkezi,  Yunus Emre Kültür Merkezi, Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Cem Karaca Kültür Merkezi, Ankara CSO ve MEB Şüra Salonu, İzmir Sanat, Eskişehir, Bursa, Çanakkale (Bozcaada), Afyon, Amasya, Antalya, Denizli, Mersin ve Muğla’ da, ayrıca ABD (Los Angeles/California), Almanya (Berlin ve Münih), Pakistan (İslamabad ve Karachi), Slovenya‘ da (Ljubljana ve Velenje), Bulgaristan (Sofya), Letonya (Riga ve Cesis), Estonya (Tallinn), Litvanya (Vilnius ve Siauliai), Japonya (Tama ve Tokyo), İsrail (Kudüs)  ve Hindistan’da (Yeni Delhi) konserler vermiştir.

Klarnet eğitimi için yazılmış çalışmaları, yaylı dörtlü, saksofon dörtlüsü, üflemeli çalgılar beşlisi, klarnet beşlisi, piyanolu dörtlü, piyanolu altılı, oda orkestrası, klarnet korosu için yapılmış düzenlemeleri ve uyarlamaları bulunan Gürhan Eteke, halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda sanatçı öğretim görevlisi olarak klarnet, oda müziği ve orkestra repertuarı dersleri vermekte, kurucusu olduğu İstanbul Klarnet Korosu ve Ametist Klarnet Beşlisi’nin Sanat Yönetmenliğini yapmakta, ayrıca Filarmonia İstanbul ve Akbank Oda Orkestrası’nda klarnet grup şefi olarak yer almaktadır.