Dilay Can Develi

Dilay Can Develi

2003, İstanbul

Piyano

Dilay  Can Develi 2003 yılında İstanbul’da doğdu. Piyano eğitimine 8 yaşında başladı ve 2012 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’'nda Doç. Evren Büyükburçlu Erol’un yarı zamanlı öğrencisi oldu. 2018 yılında öğrenimini aynı kurumda tam zamanlı olarak sürdürmeye karar verdi ve Doç. Evren Büyküburçlu Erol’un piyano sınıfına kabul edildi.

Aktif olarak katıldığı Mozarteum Üniversitesi’nin yaz kurslarında Shaun Choo ve Prof. Andreas Weber ile çalışma imkanı buldu. 2021 yılında EUPlayy Online Piano Competition for the Youth in Europe bünyesinde düzenlenen masterclass’ta Prof. Fedele Antonicelli ve MA Fernando Viani ile çalıştı.

Çalıştığı piyanistler arasında Doç. Gökhan Aybulus, Prof. Gülsin Onay, Prof. Markus Becker, Prof. Alfredo Perl, Dr. Zsuzsanna Csaszar, Prof. Tamara Poddubnaya yer almaktadır. 

       Ödülleri

  • 2020 yılında çevrimiçi olarak düzenlenen Online Piano Competition for the Youth in Europe yarışmasında ikincilik,

  • 2021 yılında çevrimiçi olarak düzenlenen Franz Liszt Center Piano Competition’da üçüncülük ödüllerine layık görüldü.

       Etkinlikler

  • 2021 ve 2022 yıllarında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı’nın düzenlediği Kampana isimli besteciler konseri serisinde Arş. Gör. Oya Çınar Kanık’ın flüt, keman ve piyano için üçlüsünü ve yine aynı bestecinin flüt, şan ve piyano için üçlüsünü seslendirdi.

  • 2022 yılında Türkiye’nin önde gelen çağdaş müzik festivallerinden biri olan Sesin Yolculuğu – Genç Besteciler Festivali’nde gelecek vadeden bestecilerden Melda Camuşcu’nun flüt ve piyano için “Toska” isimli yapıtını seslendirdi.

Eğitimini halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Evren Büyükburçlu Erol ile lisans öğrencisi olarak sürdürmekte ve eğitiminin yanısıra Oğuz Abadan Mtsm kadrosunda piyano öğretmenliği yapmaktadır. 

Dilay Can Develi